تاریخچه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مقدمه:

با لطف و عنایت الهی حوزه علمیه اهواز زیر سایه توجهات آقا امام زمان (عج) و به برکت انقلاب اسلامی و بر اثر عنایتهای حضرت امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) و مقام معظم رهبری (مد ظله) به خصوص بعد از  تاسیس مدرسه علمیه امام خمینی (ره) در سال 1359 و در بحبوحه جنگ تحمیلی، به وسیله حضرت آیت الله موسوی جزایری، کمّاً و کیفاً تحوّل عمیق و محسوسی یافته؛ و با توجه به شرایط نابسامان آن در سالهای قبل از انقلاب و اوایل پیروزی و شبه تعطیلی آن بعد از رحلت آیت الله بهبهانی در سال 1354، این حوزه، بعد از پیروزی انقلاب تاسیس گردیده است.

از سال 1359 تا کنون در اهواز صدها جوان متدین و متعهد به علوم حوزوی گرایش پیدا نموده و به سلک مقدس طلبگی در آمده؛ و در مدارس علمیه ی استان خوزستان مراحل مقدمات و سطوح را گذرانده و بعضا مشغول بحث خارج فقه و اصول شده اند.

با حضور فعال طلاب حوزه علمیه اهواز در صحنه های فرهنگی و اجتماعی، بسیاری از نیازهای دینی و تبلیغی شهر و بلکه استان تامین گشته است. اما برای رسیدن جمعی از طلاب مستعد و فاضل به مقصد اعلای حوزه، یعنی مرحله اجتهاد در فقه و اصول و سایر علوم و معارف اسلامی، لازم دیده شد طرحی برای تربیت و آموزش طلاب مستعد راه اندازی گردد. خوشبختانه در سفر پر میمنت مقام مکرم ولایت و مرجعیت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله) به خوزستان، طرح مذکور اجمالا به محضر ایشان معروض و مورد تایید و تشویق آن مقام معظم گردید. به دنبال آن حوزه علمیه اهواز اقدام به تاسیس بخش تخصصی علوم اسلامی نموده است. این آیین نامه به منظور تبیین اهداف و ابعاد مختلف بخش نامبرده تنظیم و تدوین شده است.

هدف:

 تربیت و آموزش طلاب مستعد و واجد الشرایط حوزه علمیه استان خوزستان تا مرحله اجتهاد و تخصص در رشته های مختلف علوم اسلامی طبق برنامه زمان بندی شده می باشد.

اطلاعات تماس

اهواز - اتوبان آیت الله بهبهانی - جنب مسجد اعظم - حوزه علمیه حضرت بقیه الله عج

تلفن:    06135530339   -  06135536805